Jak zrobić fasolkę szparagową na zimę: Prosty przepis

Jak zrobić fasolkę szparagową na zimę: Prosty przepis
Autor Monika Konieczna
Monika Konieczna1 marca 2024 | 4 min

Fasola szparagowa w słoikach na zimę to świetny sposób na zaopatrzenie się w warzywa na cały sezon zimowy. W niniejszym artykule dowiesz się, jak przygotować smaczną, chrupiącą fasolkę szparagową w zalewie octowej, która idealnie nadaje się do przechowywania przez kilka miesięcy. Poznasz przepis krok po kroku na zrobienie fasolki szparagowej do słoików w domowych warunkach tak, by zachowała świeżość, konsystencję i wartości odżywcze. Przekonasz się, że to bardzo proste!

Kluczowe wnioski:
  • Fasolka szparagowa w słoikach świetnie nadaje się do przechowywania na zimę, zachowując wartości odżywcze.
  • Aby zrobić smaczną fasolkę w zalewie, warto przygotować ją zgodnie z podanym przepisem krok po kroku.
  • Kluczowe jest prawidłowe blanszowanie i studzenie fasolki przed zalaniem zalewą octową z przyprawami.
  • Należy zwrócić uwagę na poprawne napełnianie słoików, by fasolka była całkowicie przykryta zalewą.
  • Właściwie przygotowana fasolka szparagowa w słoikach może dojrzewać w spiżarni przez kilka miesięcy.

Składniki potrzebne do przygotowania fasolki szparagowej na zimę

Aby przygotować smaczną fasolkę szparagową w słoikach na zimę, będziemy potrzebować następujących składników:

  • 1,5 kg młodej, jędrnej fasolki szparagowej
  • 1 l wody
  • 2 łyżki soli
  • 0,5 l octu 10-procentowego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 8 ziaren pieprzu
  • 3 listki chrzanu

Jak zrobić fasolkę szparagową na zimę z tych składników? Przede wszystkim powinna być to młoda, jędrna fasolka, najlepiej ze świeżych zbiorów lub z warzywniaka. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie zalewy octowej z przyprawami. Poniżej przedstawię krok po kroku cały przepis.

Mycie i obróbka fasolki szparagowej

Fasolkę szparagową dokładnie myjemy, obcinamy zwiędnięte końcówki. Następnie dzielimy na mniejsze kawałki - na połówki lub trójki, w zależności od długości. Tak przygotowaną fasolkę odstawiamy na chwilę.

Blanszowanie i schładzanie fasoli przed zalaniem zalewą

Kolejnym krokiem przy robieniu fasolki szparagowej na zimę jest jej blanszowanie, czyli krótkie gotowanie, a następnie gwałtowne schłodzenie. Dzięki temu fasolka zachowa chrupkość i intensywny, zielony kolor.

Do garnka wlewamy 1 l wody, dodajemy 2 łyżki soli. Doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy fasolkę szparagową. Gotujemy dokładnie 3 minuty, po czym odcedzamy na durszlaku.

Teraz musimy bardzo szybko ostudzić fasolkę. Zalewamy ją zimną wodą na około 3-5 minut. Dzięki temu zatrzymamy proces gotowania i utrwalimy chrupkość.

Przygotowanie zalewy octowej z przyprawami

Gdy fasolka szparagowa jest już wystudzona, przygotowujemy zalewę. Będzie to pół litra 10-procentowego octu z dodatkiem przypraw:

  • 3 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 8 ziaren pieprzu
  • 3 listki chrzanu

Wszystkie składniki zalewy gotujemy przez ok. 5-10 minut w garnku, a następnie studzimy.

Czytaj więcej:Odkryj smak chutney z gruszki: Idealny przepis na dodatek

Napełnianie słoików fasolką i zalewą octową

Gdy mamy już przygotowaną chrupiącą fasolkę szparagową oraz aromatyczną zalewę, możemy zabrać się za napełnianie słoików. Jest to bardzo ważny etap przy robieniu fasolki szparagowej na zimę.

Pamiętaj, żeby słoiki napełniać warstwami - najpierw dajemy warstwę fasolki, potem zalewy. Robimy tak do momentu całkowitego zapełnienia słoika.

Dzięki takiemu ułożeniu, fasolka będzie równomiernie przykryta zalewą i nie wypłynie na powierzchnię, co mogłoby doprowadzić do jej psucia.

Pojemność słoika Ilość fasolki
0.5 l 250 g
1 l 500 g
1.5 l 750 g

Powyżej podaję orientacyjne ilości fasolki szparagowej na poszczególne słoiki. Pamiętaj jednak, że zawsze musi być przykryta zalewą!

Przechowywanie i dojrzewanie fasolki szparagowej

Zdjęcie Jak zrobić fasolkę szparagową na zimę: Prosty przepis

Gdy słoiki są już szczelnie zamknięte, odstawiamy je w ciemne, chłodne miejsce na okres około 6 tygodni. W tym czasie fasolka będzie fermentowała i dojrzewała, rozwijając aromat.

Następnie możemy przenieść słoiki do spiżarni, gdzie bez problemu fasolka szparagowa w słoikach na zimę może się przechowywać przez kilka miesięcy. Smacznego!

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiono szczegółowy przepis krok po kroku jak zrobić fasolkę szparagową na zimę. Dowiedzieliśmy się, jakie składniki są potrzebne, w jaki sposób przygotować fasolkę i zalewę oraz jak prawidłowo napełniać słoiki, by fasolka mogła przechowywać się kilka miesięcy. Kroki takie jak obróbka, blanszowanie, studzenie czy układanie warstwowo w słoikach są kluczowe dla powodzenia całego przepisu.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam samodzielnie przyrządzić smaczną, chrupiącą fasolkę szparagową w zalewie octowej na zimę. Według tego przepisu na pewno się uda. Smacznego!

Najczęstsze pytania

Do przygotowania fasolki szparagowej w słoikach na zimę wybieraj młodą, jędrną fasolkę - najlepiej prosto ze świeżych zbiorów lub z warzywniaka. Starsza fasolka będzie twardsza i mniej smaczna.

Sprawdzonym składem zalewy jest ocet 10-procentowy z dodatkiem czosnku, liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu i chrzanu. Możesz też wypróbować własne kombinacje przypraw.

Fasolkę szparagową gotujemy dokładnie 3 minuty i szybko studzimy, aby zachowała chrupkość. Zbyt długie gotowanie sprawi, że będzie miękka i rozgotowana.

Należy układać naprzemiennie warstwy fasolki i zalewy. Fasolka musi być całkowicie przykryta zalewą. Tylko taki sposób zabezpiecza przed jej zepsuciem.

Okres dojrzewania fasolki szparagowej w słoikach to ok. 6 tygodni w chłodnym i ciemnym miejscu. Później może się przechowywać w spiżarni przez kilka miesięcy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Babeczki jogurtowe z czekoladą: Prosty przepis na słodkie zachcianki
  2. Koperty z ciasta francuskiego ze szpinakiem: Łatwy przepis
  3. Arletki: Tradycyjne śląskie ciastka - Smak i historia
  4. Garnek do ryżu: Najlepsze rozwiązanie dla azjatyckich potraw
  5. Przepis na ciasto tiramisu na biszkopcie: kremowa rozkosz w domu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Monika Konieczna
Monika Konieczna

Cześć! Jestem pasjonatem kulinariów i głównym architektem tego magicznego miejsca, jakim jest mój portal kulinarny. Tutaj dzielę się moją miłością do gotowania, eksperymentując z różnorodnymi smakami i technikami kulinarnej sztuki. Zapraszam Cię do mojego kulinarnego świata, gdzie znajdziesz nie tylko przepisy na pyszne dania, ale także porady dotyczące technik gotowania, recenzje sprzętu kuchennego i wiele więcej. Moją misją jest inspiracja innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i tworzenia wyjątkowych doświadczeń kulinarnej podróży. Dołącz do mnie, abyśmy razem mogli delektować się smakami i wspólnie tworzyć magiczne potrawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły