Dżem z pigwowca wczesną wiosną Dżem z pigwowca idealny na lato Dżem z pigwowca pyszny jesienią Dżem z pigwowca rozgrzewający zimą Dżem z pigwowca z żelfixem krok po kroku Dżem z pigwowca z wiśniami przepis
Dżem z pigwowca wczesną wiosną
Wiosna to idealny czas, aby przygotować w domu pyszny dżem z pigwowca. Świeże owoce pigwy pojawiają się na straganach wczesną wiosną i warto to wykorzystać. Pigwowiec ma wiele cennych właściwości - jego owoce są bogate w pektyny i flawonoidy. Dlatego dżem z pigwy świetnie nadawać się będzie na śniadania i podwieczorki.
Przygotowanie domowego dżemu z pigwowca wczesną wiosną jest bardzo proste. Wystarczy zebrać dojrzałe owoce pigwowca, umyć je i usunąć gniazda nasienne. Następnie owoce kroimy w kostkę, dodajemy cukier i żelifikator. Całość gotujemy na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy.
Taki wiosenny dżem z pigwy i pomarańczy będzie idealnym dodatkiem do kanapek, naleśników i racuchów. Można go też jeść łyżeczką prosto ze słoika. Wspaniale smakuje z jogurtem naturalnym lub kefirem. Zaskocz domowników wyjątkowym, domowym dżemem z pigwowca!
Wybór owoców
Najlepsze do przygotowania dżemu będą dojrzałe owoce pigwowca o jasnopomarańczowym zabarwieniu. Zbyt twarde pigwy mają za mało soku i aromatu. Uważajmy też na przejrzałe, zbyt miękkie owoce, które szybko się rozgotują.
W sklepach warto wybierać mniejsze pigwy, gdyż z reguły mają więcej smaku. Duże owoce często bywają mdłe i wodniste.
Dżem z pigwowca idealny na lato
Dżem z pigwowca doskonale sprawdzi się latem jako dodatek do lekkich potraw i deserów. Ponieważ zawiera stosunkowo mało cukru, można go jeść bez wyrzutów sumienia nawet przy diecie odchudzającej.
Latem warto przygotować orzeźwiający dżem z pigwy i pomarańczy. W tym celu dojrzałe pigwy mieszamy z sokiem z pomarańczy w proporcji pół na pół. Całość osładzamy miodem lub syropem klonowym i żelujemy za pomocą agaru. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików.
Lekki dżem z pigwowca idealnie nadaje się na upalne letnie dni. Doskonale smakuje na śniadaniowym naleśniku lub podgrzewanym toście.
Przez całe lato możemy delektować się pysznym domowym dżemem z pigwy! Stanowi świetną, pełną witamin bazę do przygotowywania owocowych deserów lodowych czy smoothie.
Przepis na dżem
Przepis na prosty dżem z pigwowca do samodzielnego przyrządzenia w domu jest naprawdę banalny.
- 1 kg dojrzałych pigw
- 500 g cukru
Owoce myjemy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę. Całość przekładamy do garnka, dodajemy cukier i żelifikator i gotujemy do uzyskania pożądanej konsystencji. Gorący dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez kilka minut.
Czytaj więcej:Gofry belgijskie: Poznaj przepis na klasyczny smak Belgii
Dżem z pigwowca pyszny jesienią
Chłodniejsze jesienne wieczory zachęcają do jedzenia rozgrzewających potraw. Nic tak nie ogrzeje organizmu jak filiżanka gorącej herbaty ze słodkim dżemem. Dlatego warto jesienią przyrządzić słoiki z pysznym dżemem z pigwowca.
Pigwy z jesiennych zbiorów są zwykle nieco mniejsze i słodsze niż te letnie. Warto jednak uważać, by nie zebrać owoców niedojrzałych. Niedojrzałe pigwy zawierają mało cukrów, więc dżem z nich byłby mdły i wodnisty.
Świetnym pomysłem na jesienny dżem jest połączenie pigwowca z morelami. Soczyste, kwaśne morele doskonale balansują słodycz pigwowca. Taki dżem z pigwy i pomarańczy rewelacyjnie smakuje z gorącą herbatą i pierniczkiem.
Produkt | Ilość |
Dojrzałe pigwy | 1 kg |
Dojrzałe morele | 500 g |
Cukier | 700 g |
Dżem z pigwowca rozgrzewający zimą
Mroźne zimowe wieczory wręcz zachęcają do zrobienia zapasów słodkich przetworów na długie zimowe miesiące. Dżem z pigwowca sprawdzi się świetnie jako dodatek do pieczywa, naleśników i owsianki. Ciepła herbata z odrobiną dżemu z pigwy rozgrzeje najlepiej w środku mroźnej zimy.
Dżem z pigwowca możemy przygotować już wczesną jesienią, dzięki czemu zimą będziemy mogli delektować się jego smakiem. Wystarczy kupić kilka kilogramów dojrzałych owoców pigwowca i ugotować z nich syrop z cukrem i sokiem z cytryny. Tak przygotowany dżem z pigwy i pomarańczy zachowa swój aromat do wiosny.
Dżem z pigwowca pysznie łączy się z aromatami korzennymi. Można dodać odrobinę goździków, cynamonu i imbiru. Pikantny dżem świetnie smakuje z ciastem drożdżowym i podgrzewanym winem.
Dżem z pigwowca z żelfixem krok po kroku
Samodzielne przygotowanie dżemu z pigwowca w domu jest bardzo proste. Wystarczą 4 składniki i kilka kroków.
Przede wszystkim potrzebujemy:
- dojrzałych pigw
- cukru
- soku z cytryny
- żelifikatora
Przygotowanie składa się z następujących etapów:
- Umycie i pokrojenie owoców
- Wymieszanie owoców z cukrem
- Dodanie soku z cytryny i żelifikatora
- Gotowanie powstałej masy
- Przelanie do słoików
- Pasteryzacja
Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj.
Dżem z pigwowca z wiśniami przepis
Dżem z pigwowca możemy urozmaicić na wiele sposobów. Jednym z nich jest dodanie wisien. Soczyste wiśnie wspaniale komponują się z aromatyczną pigwą.
Aby przyrządzić dżem z pigwy i pomarańczy z wiśniami potrzebujemy:
Produkt | Ilość |
Dojrzałe pigwy | 1 kg |
Wiśnie bez pestek | 200 g |
Cukier | 500 g |
Przygotowanie przebiega analogicznie jak w przypadku zwykłego dżemu z pigwowca. Kluczowe jest, aby wiśnie dodać już na etapie gotowania powstałej masy. Dzięki temu ich smak idealnie połączy się z pigwami.
Taki dżem rewelacyjnie smakuje z ciastem drożdżowym, twarożkiem lub podgrzewanym mlekiem. Zaskocz domowników wyjątkowym, domowym wyrobem!
Podsumowanie
W powyższym tekście przedstawiono przepis oraz wskazówki dotyczące przygotowania domowego dżemu z pigwowca. Dowiedzieliśmy się, że ten wyjątkowy dżem można przyrządzać o każdej porze roku, wykorzystując sezonowe owoce. Podano również konkretne wskazówki, jakie pigwy wybrać, by otrzymać smaczny i aromatyczny dżem z pigwy i pomarańczy.
Krok po kroku opisano także etapy przygotowania dżemu: od umycia owoców po pasteryzację i przechowywanie. Podano sprawdzone przepisy zarówno na klasyczny dżem, jak i z dodatkami, np. wiśniami. Z pewnością informacje te pomogą w samodzielnym wykonaniu tego pysznego wyrobu.