Składniki na dal z soczewicy Przygotowanie składników na dal Gotowanie soczewicy na dal Przyprawianie dalu z czarnej soczewicy Podawanie dalu z czarnej soczewicy Przepis na prawdziwy indyjski dal
Składniki na dal z soczewicy
Podstawowymi składnikami potrzebnymi do przygotowania dalu z czarnej soczewicy są:
- zupa z czarnej soczewicy - ugotowana uprzednio czarna soczewica to fundament tej zupy,
- cebula - nadaje aromat i słodką nutę,
- czosnek - dodaje ostrą, charakterystyczną nutę,
- pomidory - zagęszczają zupę i dodają słodyczy,
- imbir - egzotyczna przyprawa wzbogacająca smak,
- olej roślinny - do podsmażania cebuli i czosnku,
Oprócz tego niezbędne będą także przyprawy takie jak: kurkuma, kolendra, garam masala, chili, cynamon, goździki. Dobrze jest też dodać świeży sok z cytryny lub limonki tuż przed podaniem.
Najlepsza soczewica do dalu
Kluczowym składnikiem jest oczywiście soczewica. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku soczewica czarna, która ładnie się rozgotowuje, zachowując kształt ziaren. Ma też wyrazisty, ziemisty smak.
Można użyć zarówno suchej soczewicy, jak i konserwowej. Suszoną trzeba jednak namoczyć dzień wcześniej i ugotować do miękkości. Z puszki proces ten znacznie przyspieszamy.
Przygotowanie składników na dal
Przygotowanie składników jest kluczowe, by otrzymać aromatyczny, pełen smaku dal. Należy zacząć od drobno pokrojonej cebuli i czosnku, które podsmażamy na oleju ok. 3-5 minut. Następnie dodajemy starte na tarce o grubych oczkach pomidory i smażymy kolejne kilka minut.
Składnik | Sposób przygotowania |
Cebula | Obrana ze skórki i drobno posiekana |
Czosnek | Obrany ze skórki, posiekany lub przeciśnięty przez praskę |
Pomidory | Umyte, sparzone, obtarte ze skórki i starte na tarce o grubych oczkach |
Warto też przygotować przyprawy. Kurkumę i cynamon warto lekko podprażyć na patelni, by wydobyć ich aromaty. Kolendrę i świeży imbir także drobno siekamy.
Czytaj więcej:Gulasz z ciecierzycy: Smakowita alternatywa dla mięsnych dań
Gotowanie soczewicy na dal
Kolejnym krokiem jest dodanie uprzednio ugotowanej soczewicy do przygotowanej wcześniej mieszanki cebuli, czosnku i pomidorów. Całość zalewamy ok. 1-1,5 l bulionu warzywnego lub wody i gotujemy ok. 15 minut do wchłonięcia płynu przez soczewicę.
Następnie dodajemy wszystkie wybrane przyprawy - kurkumę, kolendrę, imbir, garam masala, goździki, chili, cynamon. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na koniec można dodać łyżkę mąki, by lekko zagęścić zupę.
Ile gotować dal z soczewicy?
Całkowity czas gotowania to ok. 30-40 minut. Najpierw gotujemy samą soczewicę do miękkości, następnie z pozostałymi składnikami, aż sos dobrze się połączy z soczewicą.
Miękka soczewica i gęsty sos to sekret dobrego dalu. Nie zapomnijmy też o aromatach z przypraw!
Przyprawianie dalu z czarnej soczewicy
Odpowiednie doprawienie dalu decyduje o jego wyjątkowym, indyjskim smaku. Jakie przyprawy dodać?
Najważniejsze przyprawy w dal to kurkuma, kolendra, czosnek, imbir i garam masala. To one tworzą charakterystyczny smak curry.
Oprócz nich można dodać także odrobinę chili dla ostrości, cynamon i goździki dla słodkawej, korzennej nuty. Ważne, żeby z przyprawami nie przesadzić i zachować umiar.
Przyprawy warto dodać w dwóch etapach: część na początku wraz z cebulą i czosnkiem, a część pod koniec gotowania. Dzięki temu dal będzie perfekcyjnie doprawiony.
Jakie przyprawy pasują do dalu?
Poniższa tabela prezentuje przykładowy zestaw przypraw, które świetnie komponują się w dalu z soczewicy:
Przyprawa | Zalecana ilość |
Kurkuma | 1-2 łyżeczki |
Kolendra | Garść świeżo posiekanych liści |
Cząber | Szczypta |
Dobranie odpowiednich przypraw i ich właściwych proporcji to klucz do sukcesu!
Podawanie dalu z czarnej soczewicy
Dal z czarnej soczewicy podaje się najczęściej z białym ryżem. Można go również dodać do chleba, tortilli lub serwować z plackami naan.
Przed podaniem warto dodać sok z cytryny lub limonki, posiekany koperek oraz jogurt naturalny. Te składniki dodatkowo podkreślą smak i aromat dalu.
Danie można udekorować świeżą kolendrą. Smacznego!
Jak podawać dal z soczewicy?
Oto kilka pomysłów na podanie dalu:
- z białym ryżem i jogurtem,
- z plackami naan,
- z chlebem lub tortillą,
- jako bazę do bowl,
- z grzankami lub pieczywem czosnkowym.
Dal świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. W lodówce może się utrzymywać ok. 3 dni.
Przepis na prawdziwy indyjski dal
Dal to kwintesencja indyjskiej kuchni, a przygotowanie go w domu wcale nie jest trudne. Najważniejsze to dobrać odpowiednie przyprawy i doprawić nim do smaku.
Podstawą jest aromatyczna zupa z czarnej soczewicy ugotowana al dente, do której dodajemy intensywne przyprawy. Kurkuma, kolendra, czosnek, imbir i garam masala dodadzą dalowi wyrazistego, indyjskiego charakteru.
Podsumowanie
Przygotowanie aromatycznej i pożywnej zupy z czarnej soczewicy, czyli dalu, wcale nie jest trudne, nawet we własnej kuchni. Najważniejsze to zadbać o dobrej jakości składniki, zwłaszcza soczewicę oraz odpowiednio dobrać i zastosować przyprawy. Te ostatnie są kluczem do uzyskania charakterystycznego, indyjskiego smaku dalu. Zarówno gotowanie, jak i finalne przyprawienie warto wykonać zgodnie z przepisem, wtedy z pewnością uzyskamy pełen smak i aromat.
Podsumowując, przestrzeganie przedstawionych wskazówek pozwoli przyrządzić w domu zupę z czarnej soczewicy tak dobrą, jak w restauracji serwującej dania kuchni indyjskiej. Smacznego!