Barszcz z jabłkiem to popularna zupa, która łączy w sobie aromatyczny smak barszczu czerwonego z delikatną nutą jabłka. Choć wydaje się prosta w przygotowaniu, warto znać kilka trików, aby docenić jej wyjątkowy smak. Poniżej podpowiadamy, jak ugotować idealny barszcz z jabłkiem krok po kroku.
Kluczowe wnioski:- Najlepsze do barszczu z jabłkiem są odmiany antonówka, szara reneta lub kosztela.
- Jabłka warto obrać ze skórki, pokroić w ósemki i dodać na 10 minut przed końcem gotowania.
- Barszcz z jabłkiem najlepiej smakuje z łyżką śmietany lub zabielony mąką pszenną.
- Do barszczu można dodać goździki, cynamon lub imbir, aby wzbogacić smak.
- Podając barszcz z jabłkiem, warto udekorować go posiekanymi orzechami lub pestkami.
Jak ugotować idealny barszcz z jabłkiem
Barszcz z jabłkiem to prosty w przygotowaniu, a zarazem aromatyczny wariant tradycyjnego barszczu czerwonego. Dodatek jabłek nadaje mu delikatnej, owocowej nuty, która idealnie komponuje się z intensywnym smakiem buraków. Jednak aby w pełni cieszyć się tym połączeniem, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Przede wszystkim dobierzmy odpowiednie odmiany jabłek. barszcz czerwony z jabłkiem najlepiej smakuje z jabłkami o delikatnym, słodkim smaku np. antonówkami, szarą renetą lub kosztelą. Te odmiany wspaniale wzbogacą smak barszczu, bez zagłuszania jego charakterystycznych nut.
Nie zapomnijmy również o odpowiednim przygotowaniu jabłek. Koniecznie obierzmy je ze skórki i pozbądźmy się gniazd nasiennych. Następnie pokrójmy owoce w ósemki lub ćwiartki. Dzięki temu sok jabłkowy dobrze przejdzie do wywaru.
Kiedy i jak dodać jabłka do barszczu
Dodajmy pokrojone jabłka na ok. 10 minut przed końcem gotowania. Wcześniejsze włożenie sprawi, że owoce rozgotują się w barszczu, zatracając swój kształt i smak. Jabłka powinny być al dente - wtedy zachowają chrupkość i aromat.
Bardzo ważna jest także konsystencja barszczu po dodaniu jabłek. Z reguły jabłka dodaje się, gdy barszcz jest już dobrze rozgotowany i gęsty. Wtedy nie zakłócą one jego struktury. Jeśli jednak barszcz jest za rzadki, można go zabielić mąką pszenną.
Przepis na smaczny domowy barszcz z jabłkiem
Teraz, gdy już wiemy co jest kluczem do dobrego barszczu z jabłkiem, przejdźmy do przepisu. Oto prosty sposób na przygotowanie aromatycznego barszczu czerwonego z jabłkami w roli głównej.
Składniki:
- 1 l wywaru z buraków
- 1 mała cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- liść laurowy
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- sok z połowy cytryny
- sól, pieprz, cukier do smaku
- 100 ml śmietany 18%
- 2 duże jabłka (antonówka, reneta, kosztela)
- posiekana natka pietruszki
barszcz biały na żeberkach
Przygotowanie:
- Cebulę i czosnek obrać ze skórki i zeszklić na oliwie.
- Zalać wywarem buraczanym, dodać przyprawy i gotować ok. 30 minut.
- Dodać sok z cytryny, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.
- Tuż przed końcem gotowania wlać śmietanę.
- Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić i dodać do barszczu.
- Gotować jeszcze ok. 10 minut. Na końcu posypać posiekaną natką pietruszki.
Taki barszcz z jabłkiem idealnie rozgrzeje zimowy wieczór. Śmietana nada mu aksamitnej gładkości, a jabłka aromatycznej słodyczy. Smacznego!
Czytaj więcej:Najlepsza babka drożdżowa parzona: Odkryj sprawdzony przepis
Tajemnica aromatycznego barszczu z jabłkami
Barszcz z jabłkiem może być nudnawym i mdłym daniem, jeśli nie doprawimy go odpowiednio. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby wydobyć z niego pełnię aromatu. Jest nim dodatek odpowiednich przypraw korzennych.
Przyprawy takie jak goździki, cynamon czy imbir dodadzą barszczowi pikanterii i głębi smaku. Sprawią, że stanie się wyjątkowym specjałem.
barszcz z jabłkiem najlepiej smakuje z niewielką ilością goździków, cynamonu lub startego imbiru. Każda z tych przypraw znakomicie komponuje się z buraczanym wywarem i jabłkami.
Goździki wzmocnią wydobywające się z buraków nuty kardamonu i głębię smaku. Cynamon doda barszczowi słodkawej korzenności. Z kolei imbir podkreśli jego ciepły, rozgrzewający charakter. Dzięki nim barszcz zyska wyrazisty aromat i stanie się prawdziwą ucztą dla podniebienia.
Ile goździków i cynamonu dodać?
Z przyprawami jest jednak tak, że łatwo przesadzić z ich ilością. Dlatego w przypadku barszczu z jabłkami zaleca się umiar. Wystarczy 1-2 goździki i szczypta mielonego cynamonu na 1 litr barszczu. Podobnie ze startym imbirem - nie więcej niż pół łyżeczki na porcję.
Taka ilość przypraw dobrze rozwinie smak barszczu, nie zabijając jednak jego buraczanego charakteru, ani słodyczy jabłek. Dzięki temu będzie on prawdziwą ucztą dla kubków smakowych.
Jakie jabłka dobrać do barszczu czerwonego
Podstawą dobrego barszczu czerwonego z jabłkiem jest oczywiście odpowiedni dobór jabłek. To one decydują o aromacie, słodyczy i delikatności całej zupy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać te najwłaściwsze odmiany.
Wśród jabłek, które najlepiej sprawdzą się w barszczu można wyróżnić kilka faworytów:
Odmiana jabłek | Charakterystyka |
Antonówka | Aromatyczne, słodkawo-kwaśne, delikatne smakiem. |
Szara reneta | Słodkie, o drobnej kwasowości, dobre do dań z warzywami. |
Kosztela | Soczyste, aromatyczne, drobnoziarniste i chrupiące. |
Każda z powyższych odmian ma delikatny, łagodny smak i aromat, który komponuje się z buracznym wywarem barszczu. Nadają mu słodyczy i owocowej świeżości, nie zabijając charakterystycznych nut.
Zdecydowanie nie polecam natomiast jabłek twardszych, kwaśnych czy gorzkawych. Mogą one całkowicie zdominować barszcz, nadając mu niechcianego posmaku. Lepiej wybrać delikatne antonówki, renety lub kosztele - z takim dodatkiem barszcz zyska wyśmienity aromat.
Ile gotować barszcz z jabłkami, aby był idealny
Najważniejszą kwestią przygotowania barszczu z jabłkami jest czas ich obróbki termicznej. Jeśli gotujemy je zbyt długo, stracą chrupkość i sok. Za krótko - nie oddadzą smaku do wywaru.
Okazuje się, że barszcz z jabłkami gotujemy tylko przez kilkanaście minut, dokładnie od 10 do 15. Po tym czasie miąższ powinien być już delikatnie rozgotowany, ale nadal jędrny i chrupiący. Jabłka zachowają wtedy kształt, a jednocześnie oddadzą słodki smak do zupy.
Jeśli zależy nam, aby jabłka były jeszcze bardziej chrupkie, można je włożyć na 5 minut przed końcem gotowania. Jednak wtedy zupa zyska mniej owocowej słodyczy. Dlatego optymalnym czasem obróbki wydaje się 10-15 minut. Dzięki temu otrzymamy aromatyczny barszcz z jabłkami al dente.
Jak podawać i dekorować barszcz czerwony z jabłkiem
Aby cieszyć się jeszcze bardziej wyrazistym smakiem barszczu czerwonego z jabłkiem, warto zadbać także o jego odpowiednią prezentację. Kilka prostych trików sprawi, że będzie nie tylko smaczny, lecz i efektowny na stole.
Po pierwsze podawajmy barszcz dobrze gorący. Dzięki temu buraczany aromat i jabłkowa słodycz będą mogły w pełni rozwinąć skrzydła. Można nawet przez chwilę podgrzać go jeszcze tuż przed podaniem.
Dodatkowo możemy udekorować zupę posiekanymi pestkami lub orzechami. Skórka z pomarańczy też sprawdzi się idealnie. Jeszcze większy efekt ozdobny uzyskamy układając dekoracje na wierzchu łyżki śmietany albo białka.
Dzięki takim ozdobom aromatyczny barszcz biały na żeberkach nie tylko zyska dodatkowe akcenty smakowe, lecz i prezentować się będzie o wiele ciekawiej. A to przecież dodatkowy bonus do i tak wspaniałej zupy!
Podsumowanie
Barszcz z jabłkiem to prosta w przygotowaniu, a zarazem niezwykle aromatyczna zupa łącząca buraczany smak z owocową nutą. Najlepsze efekty uzyskamy stosując delikatne odmiany jabłek - antonówki, renety czy kosztele. Gotujmy je krótko, gdyż dłuższa obróbka pozbawi je chrupkości. Można też dodać przyprawy pogłębiające smak - goździki, cynamon czy imbir. Tak przygotowany barszcz czerwony z jabłkiem z pewnością zachwyci!
barszcz z jabłkiem doskonale smakuje zarówno na zimno, jak i na gorąco. Podając go warto ozdobić śmietaną i posiekanymi orzechami czy pestkami. To nie tylko wzbogaci smak, ale i zapewni efektowną prezentację. Smacznego!